ВестиДогађаји

Podrška strategijama pametne specijalizacije i transferu tehnologije u jugoistočnoj Evropi

By јун 21, 2019 јун 26th, 2019 2 Comments

18. juna 2019. godine, tokom rumunskog predsedavanja Savetom EU, Objedinjeni istraživački centar Evropske komisije (JRC), rumunsko Ministarstvo za istraživanje i inovacije i Izvršna agencija za visoko obrazovanje, istraživanje, razvoj i finansiranje inovacija organizovale su High level Konferenciju o pametnim specijalizacijama i transferu tehnologija, koja je održna na Politehničkom Univerzitetu u Bukureštu.

Glavne teme konferencije su bile napredak, rezultati i izazovi u vezi sa razvojem i implementacijom uspešnih strategija pametne specijalizacije, inovacionih ekosistema i kapaciteta za transfer tehnologije.

Viktor Nedović, državni sekretar Ministarsva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, učestvovao je u dve panel sesije pod nazivom ”Uključivanje aktera inovacionog ekosistema u pametnu specijalizaciju u zemljama Zapadnog Balkana” i „Unapređenje inovacionih politika u Jugoistočnoj Evropi putem strategija pametne specijalizacije i tehnološkog transfera“, na kojima je predstavio proces izrade Strategije za pametne specijalizacije Republike Srbije i između ostalog istakao da je u maju 2019. godine završen proces preduzetničkog otrivanja kroz  javno-privatni dijalog koji je uključivao veliki broj ključnih predstavnika iz privredon, akademskog, civilnog i vladinog sektora. Takodje, je napomenuo da je sam proces koji je sproveden ocenjen kao primer dobre prakse od strane Evropske komisije i kao takav predstavljen drugim državama i regionima kao primer kako treba da se radi.

Čarlina Vičeva, zamenica generalnog direktora Objedinjenog istraživačkog centra Evropske komisije, je u uvodnom obraćanju pohvalila proces izrade Strategije za pametne specijalizacije Republike Srbije. Navela je da se ostvarivanjem dijaloga između istraživačke zajednice, vladinog, privrednog i civilnog sektora mogu utvrditi mogućnosti poslovanja u pojedinim oblastima privrede u odgovarajućem regionu. Na taj način investiranjem u inovacije u prepoznatim prioritetnim oblastima dolazimo do ekonomske transformacije i privrednog rasta.

2 Comments

  • Друштво за информатику Србије подржава доношење Стратегије паметне специјализације и кроз своје активности ће настојати да се популаришу циљеви и мере за њену реализацију.
    Предлажемо да се као једна од нових мера на страни 107 у поглављу „унапређивање обрзаовања“ унесе:
    У наредне 3 године треба повећати квоте за студирање информатике за 100 одсто и тиме обезбедити да се за 4 до 5 године повећа број факултетски обраивоних стручњака за рад у области информатике. Такође, сваке године треба повећавати могићности да се у оквиру средњих шлола повећавају могућности за изучавање информатике. Подржавамо даље убрзавање увођења наставе из информатике у све разреде основне школе.
    ОБРАЗЛОЖЕЊЕ; Србији сада недостаке око 15.000 програмера, а недостајући број ће се повећавати са растом потреба домаће привреде и друштвеним службама, а и избог одласка у иностранство. Сада, ИТ сектор има годишњи раст од око 30 %. Међутим, ако не буде предложеног повећања квота за студирање доћиће до пада стопе раста ИТ сектора јер неће имати ко да ради. Ово ће имати мултиплоцијуће негативно дејство на укупну привреду и друштво. Значи, кључни проблем може да буде недостатак кадрова. Сада се он види само у назнакама, а за пар година ће се појавити у драстичном облику.
    Друштво за информатику Србије је спремно да сарађује са МПНТР у реализацији поменуте Стратегије
    Никола Марковић, председник Друштва за информатику Србије 063-253-583

Leave a Reply